Spor performansını arttırmak için doğru sporcu beslenmesi programı ile sporunuzu destekleyin.

Sporcu-atlet

Günümüzde sporun ne kadar önemli olduğunu hemen hemen herkes biliyor. Spor artık sadece zayıflamak için yapılan bir aktivite değil. Spor sağlıklı bir insan vücudu için hayatımıza girmiş ve sosyal yaşantımız olmuştur. Peki, sporcu beslenmesi nasıl olmalıdır? Sadece spor yapmak yeterli mi? Spor performansını arttırmak için özel beslenme programı mutlaka uygulanmalıdır.

Sporun vücuda olan faydası saymakla bitmez. Peki sadece spor yapmak yeterli mi? Sporun tek başına tabi ki faydası var ama doğru beslenme ile yani sporcu beslenmesi ile bunu üst düzeye taşıyabilirsiniz. Kişi yaptığı sporu hayatına yaşam tarzı olarak oturttuğu zaman sağlıklı bir vücuda sahip olur. Ağır aktivitelere katılan sporcuların beslenmesi daha önemlidir. İyi bir antrenman ve düzenli yapılan spor ile doğru kombinasyon yakalanabilir.

Ancak kişinin kötü bir beslenme düzeni varsa istediği düzeyi ve hedefi yakalayamayabilir. Sporcuların öncelikle harcadıkları enerjiyi mutlaka yerine tekrar koymaları gerekiyor. Aksi halde kilo ve kas kaybı başlayabilir. Bu da zaman içerisinde güçten düşüp sporu bırakmak zorunda kalmaya yöneltebilir. Bu oluşacak sorunlarla karşılaşmamak için, sporculara özel beslenme programları çok önemlidir.

Sporcu beslenmesinde diğer önemli bir konu da sıvı kaybıdır. Kaybedilen su kaybı, bol su içilerek yerine konmalıdır. Su tüketirken soğuk su yerine, ılık yani normal su içmeleri tavsiye edilir. Vücudun sıvısız kalması demek sporcunun güçten düşmesi demektir. Sporcuyu güçten düşüren konuları toparlayacak olursak, yetersiz beslenme, sıvı kaybı ve uykusuzluk en büyük düşmanlardır.

Sporcu beslenmesi gelişim çağında olanlar içinde çok önemlidir. Bu dönemde olanlar daha çok et ürünleri tüketmelidir diye bilinse de, bu bilgi yanlıştır. Sporcu beslenmesi ağırlık olarak karbonhidrat içermelidir ve dengeli olarak beslenmek önemlidir.

Detaylı bilgiler için lütfen bizim ile iletişime geçiniz.